Pod zastaw?

ałek i domów bardzo gwałtownie rosły. Od roku 2008 ceny zaczęły maleć. W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli kupić to samo mieszkanie...(miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Należy nie zapominać o tym

Dodane: 15-03-2015 08:07
Pod zastaw? , że aby kupić nieruchomość na kredyt i na tym nie stracić, dobrze jest zainteresować się tematem. Podczas tzw. boomu na rynku nieruchomości, ceny mieszkań, działek i domów bardzo gwałtownie rosły. Od roku 2008 ceny zaczęły maleć. W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli kupić to samo mieszkanie...(miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Należy nie zapominać o tym, że kredyt hipoteczny jest długoterminowy - najpopularniejszy to ten zaciągany na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeśli przepłaciliśmy za naszą nieruchomość, to sytuacja robi się kłopotliwa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Bank?

Myślę, że instytucje finansowe ponoszą sporą winę, bo udzielały pozyczek bez odpowiedniego zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od tego roku KNF zarządza obowiązkowy wkład własny na poziomie 5%, od przyszłego roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już tez możliwości zaciągnięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te restrykcje spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, jednak w konsekwencji nie będzie też tak wielu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla konsumenta tak naprawdę lepsze. Mimo to, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest naprawdę istotny, przy tak wielkiej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.


Niespłacane?

Ilość niespłacanych pożyczek rośnie. Co jest powodem tego, że Polacy nie spłacają swoich kredytów? Czy może odpowiedzialne są banki, bo źle oceniły ryzyko i zdolność kredytową? Czy moze to wina kryzysu?

Z pewnością najlepiej spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te we frankach. Ale nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.


Na remont

Polacy bardzo chętnie sięgają po karty kredytowe i kredyty konsumpcyjne, często są to relatywnie małe kwoty. Wiadomo, że nie wszystko da się sfinansować za pomocą własnych środków (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że pożyczka jest zwyczajnie koniecznością, ponieważ pewnych wydatków nie można uniknąć.

Jedną z takich sytuacji może być remont domu, lub mieszkania. Czasami nie chodzi o zmianę koloru ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale chociażby o zakup opału, czy też instalacji grzewczej. Nie da się przełożyć remontu na później, gdy dach przecieka. W takich sytuacjach, gdy nie mamy odpowiednich środków, to trudno - po prostu trzeba wziąć pożyczkę.

Jak wziąć taki kredyt i nie popełnić błędów? Banki mają wiele różnych ofert, ale nie zawsze najkorzystniejszą da nam bank, w którym mamy konto. Owszem, mają pełną historię finansową, więc ustalenie zdolności kredytowej jest szybkie. Pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie kredytu ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo niskie, jednak... jest jeszcze prowizja. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.


II.

Trudno ocenić, ze kredyt na taki cel jest sensowny. Trzeba pamiętać, że przez resztę roku będziemy to spłacać. Albo i dłużej, w zależności od czasu kredytowania. Jeśli więc możesz sobie pozwolić na kredyt, to może korzystniej byłoby co miesiąc odłożyć określoną kwotę - powinniśmy uzbierać spory budżet, bo pamiętajmy, że na pożyczaniu pieniędzy bank zarabia.

Warto spełniać swoje marzenia, jednak warto też się zastanowić, co się opłaca zrobić. Samodyscyplina w oszczędzaniu naprawdę się opłaca. Zanim weźmiesz kredyt na tegoroczny wyjazd, pomyśl czy nie lepiej pojechać za rok, ale za własne pieniądze.


Kredyt na wakacje?

Sezon urlopowy w pełni. Według statystyk prawie 1/3 nie pojedzie w tym roku na żadne wakacje, większa część wyjeżdżających spędzi urlop w kraju, a za granicę pojedzie co siódmy.

Ale wielu Polaków urlopowy wyjazd planuje sfinansować kredytem. Czy to jest taki świetny pomysł? Bez wątpienia, urlop jest potrzebny, po to by zregenerować siły i nie zwariować. Psycholodzy podkreślają, że spędzenie urlopu na własnej kanapie, nie zapewni regeneracji. Brak urlopu zmniejsza wydajność pracy, bardzo źle wpływa też na samopoczucie, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do depresji.© 2019 http://www.lotnicze.waw.pl/